K10 - Flexjob & Førtidspension
 

Gå tilbage   K10 - Flexjob & Førtidspension > Sagsformidler hjørnet > Alt det andet

Forum Kategorier Forum Regler Om K10 og Info om Cookies Hjælp til Forum Brug

Vigtige Meddelelser

Alt det andet Her kan du stille de spørgsmål hvis du ikke lige mener at det høre til under fleks, førtidspension eller sygedagpenge dog ikke politisk indhold som skal lægges under kategorien Samfund og Politik

Svar
 
Emne Værktøjer Visningsmetode
Gammel 11-09-2018, 11:42   #1
CecilieR
Ved at vænne sig til K10
 
Tilmeldingsdato: 28-06 2018
Indlæg: 15
Styrke: 1
CecilieR er ny på vejen
Aktivloven

Jeg har prøvet at læse lidt i den og undres

er det rigtigt opfattet hvis du har over 10000 kr på dine konti og bliver godkendt til revalidring så skal du bruge din opsaring først ???
CecilieR er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 11-09-2018, 12:02   #2
MistyMiss
Jeg bor her på K10
 
Tilmeldingsdato: 20-06 2015
Indlæg: 3.087
Styrke: 8
MistyMiss er ved at flytte ind på K10MistyMiss er ved at flytte ind på K10
Nej.
Hvis man er i revalidering (ikke forrevalidering), må man godt have formue.
Det står desværre ikke lige så tydeligt som ved f.eks. ressourceforløbsydelse, men jeg har fået det bekræftet af flere jurister og ydelsessagsbehandlere.

Ydelser der er omfattet af formuegrænse er kontanthjælp, uddannelseshjælp, integrationsydelse og §34
MistyMiss er ikke logget ind   Besvar med citat
Svar

Emne Værktøjer
Visningsmetode

Regler for indlæg
Du må ikke lave nye tråde
Du må ikke besvare indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er Til
Smilies er Til
[IMG]kode er Til
HTML-kode er Fra

Gå til forum




Alt tidssætning er GMT +2. Klokken er nu 02:45.


Lavet i vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © www.k10.dk
Indholdet på K10 - Flexjob & Førtidspension må ikke kopieres eller gengives andre
steder uden først at have indhentet tilladelse til det fra ejeren af K10 - Flexjob & Førtidspension