K10 - Flexjob & Førtidspension
 

Gå tilbage   K10 - Flexjob & Førtidspension > Sagsformidler hjørnet > Alt det andet

Forum Kategorier Forum Regler Om K10 og Info om Cookies Hjælp til Forum Brug

Vigtige Meddelelser

Alt det andet Her kan du stille de spørgsmål hvis du ikke lige mener at det høre til under fleks, førtidspension eller sygedagpenge dog ikke politisk indhold som skal lægges under kategorien Samfund og Politik

Svar
 
Emne Værktøjer Visningsmetode
Gammel 25-03-2018, 22:32   #1
Lothar
På vej til at lære K10
 
Tilmeldingsdato: 25-03 2018
Indlæg: 2
Styrke: 0
Lothar er ny på vejen
Question Må ikke bytte anvist bolig?

Der står i min lejekontrakt at jeg ikke må bytte min bolig?
Alle steder jeg læser står der at alle lejere har lov at bytte!
Den er anvist efter paragraf 80 i serviceloven.
Håber der er nogen der kan give mig et endegyldigt svar på dette.
Spørg endelig hvis der er brug for flere oplysninger.

Vh
Lothar er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 25-03-2018, 23:02   #2
Pip
Jeg bor her på K10
 
Pips avatar
 
Tilmeldingsdato: 08-01 2011
Indlæg: 3.519
Styrke: 11
Pip er rigtig godt på vej
Normalt skal man blot overholde reglerne for hvor lang tid man skal have boet der osv. inden man bytter..
"Stk. 3. Aftalen berører ikke ejendommens lejeres rettigheder, herunder retten efter lov om leje til at fremleje og bytte."
https://www.retsinformation.dk/Forms...aspx?id=127212

Vær også opmærksom på andre fælder.. som f.eks at huslejen måske ændrer sig.

http://www.lloh.dk/byttebolig/om-bytte-af-lejligheder
__________________
førtidspensionist april 2013...
Pip er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 26-03-2018, 01:50   #3
Ninja
Jeg bor her på K10
 
Ninjas avatar
 
Tilmeldingsdato: 10-01 2008
Indlæg: 13.652
Styrke: 27
Ninja er ny på vejenNinja er ny på vejenNinja er ny på vejenNinja er ny på vejen
Jeg byttede sin tid, min anviste bolig. Helt uden problemer.
Ninja er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 26-03-2018, 08:59   #4
Lothar
På vej til at lære K10
 
Tilmeldingsdato: 25-03 2018
Indlæg: 2
Styrke: 0
Lothar er ny på vejen
Der står bare i min lejekontrakt at jeg ikke må bytte?
Lothar er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 26-03-2018, 09:23   #5
Vovse
Jeg bor her på K10
 
Tilmeldingsdato: 29-03 2010
Lokation: Sjælland
Indlæg: 9.499
Styrke: 20
Vovse er fast beboer på K10Vovse er fast beboer på K10Vovse er fast beboer på K10
Citat:
Oprindeligt indsendt af Lothar Se meddelelser
Der står bare i min lejekontrakt at jeg ikke må bytte?
Jeg synes du skal kontakte dit boligselskab og spørge. Forklar dem, at du undrer dig når nu der står i loven, at du gerne må.

Gør det på mail, så du kan dokumentere hvad de fortæller dig.
__________________
"Lediggang som saadan er ingenlunde Roden til alt Ondt, tværtimod, den er et sandt guddommeligt Liv, naar man ikke keder sig"

Søren Aabye Kierkegaard (5. maj 1813 - 11. november 1855), dansk teolog, filosof og psykolog.
Vovse er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 26-03-2018, 13:25   #6
stampe
Jeg bor her på K10
 
Tilmeldingsdato: 14-12 2007
Indlæg: 4.238
Styrke: 15
stampe er rigtig godt på vej
Kan også have noget at gøre med, hvor mange lejligheder, der er i komplekset.

Men spørg indtil, hvorfor du ikke kan bytte. Svært at gætte.

Du nævner §80 i Serviceloven, så måske en midlertidig bolig, som kommunen også skal kunne disponere over i fremtiden????

Men spørg endelig.

Sidst redigeret af stampe; 26-03-2018 kl. 14:12.
stampe er ikke logget ind   Besvar med citat
Svar

Emne Værktøjer
Visningsmetode

Regler for indlæg
Du må ikke lave nye tråde
Du må ikke besvare indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er Til
Smilies er Til
[IMG]kode er Til
HTML-kode er Fra

Gå til forum




Alt tidssætning er GMT +2. Klokken er nu 19:44.


Lavet i vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © www.k10.dk
Indholdet på K10 - Flexjob & Førtidspension må ikke kopieres eller gengives andre
steder uden først at have indhentet tilladelse til det fra ejeren af K10 - Flexjob & Førtidspension