K10 - Flexjob & Førtidspension
 

Gå tilbage   K10 - Flexjob & Førtidspension > Sagsformidler hjørnet > Spørgsmål ang Sygedagpenge/Kontanthjælp

Forum Kategorier Forum Regler Om K10 og Info om Cookies Hjælp til Forum Brug

Spørgsmål ang Sygedagpenge/Kontanthjælp Her kan du stille spørgsmål hvis du har spørgsmål ang sygedagpenge/kontanthjælp dog ikke politisk indhold som skal lægges under kategorien Samfund og Politik

Svar
 
Emne Værktøjer Visningsmetode
Gammel 09-03-2020, 13:15   #1
gylden74
På vej til at lære K10
 
Tilmeldingsdato: 19-03 2018
Indlæg: 5
Styrke: 0
gylden74 er ny på vejen
Feriepenge når man er på supplerende kontanthjælp

Hej

Jeg er deltidsansat og får samtidig supplerende kontanthjælp.

Jeg har optjent feriepenge via mit arbejde, og har netop fået besked om hvor mange penge og feriedage jeg har optjent.

MEN hvis jeg får udbetalt feriepengene, bliver jeg så modregnet i min supplerende kontanthjælp, eller hvordan fungere det?

Og hvis jeg vil afholde den ferie jeg har optjent, får jeg så ingen supplerende kontanthjælp i ferieperioden?


På forhånd tak


Med venlig hilsen

René Birk Gyldenvang
gylden74 er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 13-03-2020, 07:11   #2
Bodrum
Lever på K10
 
Bodrums avatar
 
Tilmeldingsdato: 04-09 2012
Lokation: Aarhus
Indlæg: 1.407
Styrke: 9
Bodrum er ny på vejen
Jeg er næsten sikker på at det bliver modregnet.
Det bliver nok modregnet som indtægt, det vil sige krone for krone.
Bodrum er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 13-03-2020, 12:26   #3
fatternada
Følger med
 
fatternadas avatar
 
Tilmeldingsdato: 15-05 2018
Lokation: Sjælland
Indlæg: 148
Styrke: 2
fatternada er ny på vejen
Både og ...

___________

Hvis du f.eks. for dine 4.000 kr i feriepenge ifølge feriekortet skal afholde 10 dages ferie, kan der alene fratrækkes kontanthjælp svarende til 10 dage og ikke beløbet på 4.000 kr.. Kontanthjælpen udmåles pr. dag og beløbet ganges med 10. Dette beløb fratrækkes derefter i kontanthjælpen.

Det følger direkte af lovbestemmelsen i aktivlovens § 32:

Feriegodtgørelse efter ferielovgivningen og udbetalte ferietillæg til personer, der er ophørt med at modtage hjælp efter § 29 i lov om social service bliver trukket fra i hjælpen, når ferien holdes. Der kan kun foretages fradrag svarende til hjælpen for det antal dage, som feriegodtgørelsen eller ferietillægget er bestemt til at dække.
______________________

Kilde: https://familieadvokaten.dk/breve-900/b900-695.html
fatternada er ikke logget ind   Besvar med citat
Svar

Emne Værktøjer
Visningsmetode

Regler for indlæg
Du må ikke lave nye tråde
Du må ikke besvare indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er Til
Smilies er Til
[IMG]kode er Til
HTML-kode er Fra

Gå til forum




Alt tidssætning er GMT +2. Klokken er nu 14:12.


Lavet i vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © www.k10.dk
Indholdet på K10 - Flexjob & Førtidspension må ikke kopieres eller gengives andre
steder uden først at have indhentet tilladelse til det fra ejeren af K10 - Flexjob & Førtidspension