K10 - Flexjob & Førtidspension
 

Gå tilbage   K10 - Flexjob & Førtidspension > Fleksjob - Førtidspension > At søge førtidspension

Forum Kategorier Forum Regler Om K10 og Info om Cookies Hjælp til Forum Brug

At søge førtidspension Gode råd og tips til dem der igang med at søge førtidspension

Svar
 
Emne Værktøjer Visningsmetode
Gammel 02-07-2017, 14:04   #1
andersent
På vej til at lære K10
 
Tilmeldingsdato: 23-09 2014
Indlæg: 7
Styrke: 0
andersent er ny på vejen
Er der nogen der har benyttet sig af denne §18 a forlængelse

Hej
Er der nogen der i forbindelse med førtidspension ansøgning på §17 stk. 2 i deres dokumentation eller sagsbehandling har fået vejledning om nedenstående mulighed der blev udvidet. §18a stk.

Og i så fald hvilken sammenhæng har du brugt det, jeg tænker det evt. kunne være under forværringer.

Nogen der har andre opleveler med denne udvidelse.

Jeg tænker afvisning af behandling.

https://www.retsinformation.dk/Forms...aspx?id=179895

1. § 18 a affattes således:
»§ 18 a. I en forsøgsperiode fra den 1. juli 2016 til og med den 30. juni 2019 indhenter kommunalbestyrelsen, hvis en person afviser at modtage lægebehandling, der ud fra en sundhedsfaglig vurdering må antages at kunne forbedre den pågældendes arbejdsevne, en udtalelse fra sundhedskoordinatoren om, hvorvidt en anden behandling kan anbefales, jf. § 15, stk. 2, i lov om organisering og understøttelse af beskæftigelsesindsatsen m.v.
Stk. 2. Har kommunalbestyrelsen indhentet en udtalelse i sagen, jf. stk. 1, kan det i forsøgsperioden ikke tillægges betydning ved vurderingen af personens ret til førtidspension, at den pågældende afviser at modtage lægebehandling, herunder den lægebehandling, som måtte være anbefalet af sundhedskoordinatoren.
Stk. 3. Ønsker den pågældende ikke, at der indhentes en udtalelse fra sundhedskoordinatoren, jf. stk. 1, træffer kommunalbestyrelsen afgørelse i sagen efter § 18.«
2. I § 19, stk. 4, udgår »fra klinisk funktion«, og »bestemmelsen i § 17, stk. 2« ændres til: »§ 17, stk. 1 og 2«.
andersent er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 02-07-2017, 20:00   #2
stampe
Jeg bor her på K10
 
Tilmeldingsdato: 14-12 2007
Indlæg: 4.261
Styrke: 15
stampe er rigtig godt på vej
§17.2 er på det FORELIGGENDE grundlag, hvorfor der som hovedregel ikke skal indhentes yderligere information.

Tjek forinden ud, at de papirer, du ønsker skal indgå i sagsbehandlingen, er med.
stampe er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 02-07-2017, 20:13   #3
andersent
På vej til at lære K10
 
Tilmeldingsdato: 23-09 2014
Indlæg: 7
Styrke: 0
andersent er ny på vejen
Det kan være gældende ved afslag om ftp fra rehab-teamet hvor de blandt andet indstiller dig til behandling eller at man vil hente noget yderligere om behandlingsmuligheder via klinisk funtion og psykiater fra regionen.

Når Pensionsudvalget så skal komme med afgørelsen har man mulighed for klage (hvis de følger rehab-teamet) og der med bringe denne § på banen, specielt hvis man heller ikke er blev vejledt om muligheden for at afvise behandlingen.

Der er også mulighed hvis det f.eks. er anden gang man søger eller femte gang på § 17 stk.

Mere om den her
http://bm.dk/da/Aktuelt/Nyheder/Arki...ehandling.aspx
andersent er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 02-07-2017, 23:22   #4
phhmw
Jeg bor her på K10
 
Tilmeldingsdato: 08-12 2005
Lokation: Dragør Danmark
Indlæg: 8.467
Styrke: 23
phhmw er fast beboer på K10phhmw er fast beboer på K10phhmw er fast beboer på K10
Tak, for din interesse for området...Andersent

Nu har jeg læst men ikke helt forstået, hvilke tanker der har foranlediget dine spørgsmål.

Vi har i denne tråd https://www.k10.dk/showthread.php?t=27836 beskrevet udviklingen bag tvang i behandlingen, som startede da embedsmænd i Ankestyrelsen udsendte en Principafgørelse 108-13 "Gældende" trods forbud imod tvang i behandlingen https://www.retsinformation.dk/Forms...aspx?id=160588 som beskriver, at operationer for lumbal diskusprolaps er risikofrie.

Derved kunne en sagsbehandler stoppe ens sygedagpenge, hvis ikke borgeren turde lade sig lumbal opererer, indtil borgeren blev mør.

K10 lod Gigtforeningen overtage sagen, som Gigtforeningen kørte i pressen og politisk, der udmundede i først 2 års forbud imod tvang og efterfølgende 3 års forsøgsperiode imod tvang i behandlingen, nu frem til juni 2019, uden konsekvens for borgeren, hvis man takkede nej til en foreslået behandlingsmulighed.

Primært ETC, elektrochok, lumbale operationer, indtagelse af psykofarmaka og tabe sig.

Der må ikke være nogen form for negativ konsekvens hvis borgeren siger nej til en foreslået behandlingsform, uanset hvem der foreslår denne.

Ser du fælder i det du dels spørger om eller foreslår?

Hilsen Peter
phhmw er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 03-07-2017, 07:45   #5
andersent
På vej til at lære K10
 
Tilmeldingsdato: 23-09 2014
Indlæg: 7
Styrke: 0
andersent er ny på vejen
Super.

Og det er derfor der er en forsøgsperiode der skal forhindre kommunerne i at tvinge ved at bruge denne §

Men mit spørgsmål er om nogen har anvendt den og i hvilke sammenhænge. Om man også har fået at vide via vejledningspligten at man har mulighed for at benytte sig af det.

Fælder i det så andre kunne have en mulighed for at bruge den. Det kunne jo være relevant hvis man føler sig utryg eller ved forværringer fra tidligere forsøg.
andersent er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 03-07-2017, 14:19   #6
phhmw
Jeg bor her på K10
 
Tilmeldingsdato: 08-12 2005
Lokation: Dragør Danmark
Indlæg: 8.467
Styrke: 23
phhmw er fast beboer på K10phhmw er fast beboer på K10phhmw er fast beboer på K10
Trusler, af enhver art..........

Kære Andersent

.... bliver brugt i stor udstrækning, herunder fjernelse af sine børn, hvis man ikke indordner sig.

Derfor bør alle følge vores råd om aldrig at gå til møder alene , uden bisidder.

At al kommunikation imellem borgeren og kommunen foregår skriftligt.

Hvis ikke vejledningspligt, den skærpede vejledningspligt ikke bruges er en given afgørelse ugyldig.

http://www.dukh.dk/viden-selvhjaelp/...virkende-kraft

http://www.dukh.dk/viden-selvhjaelp/...jledningspligt

http://www.dukh.dk/viden-selvhjaelp/...orpligtigelsen

Afrunding

Kommunerne har en klar forpligtelse til at vejlede borgerne om hjælpemuligheder inden for det sociale område. Hvis en kommune ikke lever op til denne forpligtelse over for en borger med behov for hjælp, kan det medføre, at der skal ydes borgeren hjælp med tilbagevirkende kraft.

Der kan blive tale om at yde hjælp med tilbagevirkende kraft 3 år tilbage, idet det er den normale forældelsesfrist. I enkelte tilfælde kan der dog ydes hjælp med tilbagevir- kende kraft i endnu flere år, hvis der er baggrund for at sus- pendere fristen for forældelse.

Endelig kan mangelfuld vejledning medføre erstatnings- pligt for kommunen
.

Lad os se om andre melder sig på banen med deres erfaringer.

Hilsen Peter

Gode råd

http://www.k10.dk/showthread.php?t=28928
phhmw er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 03-07-2017, 18:49   #7
stampe
Jeg bor her på K10
 
Tilmeldingsdato: 14-12 2007
Indlæg: 4.261
Styrke: 15
stampe er rigtig godt på vej
Vær obs på, at hvis der er søgt fp efter 17.2 flere gange og der ikke er væsenlige ændrede oplysninger, kan kommunen vælge ikke at sende sagen til rehabiliteringsteamet.

http://www.dukh.dk/viden-selvhjaelp/...iteringsteamet

Sidst redigeret af stampe; 03-07-2017 kl. 18:55.
stampe er ikke logget ind   Besvar med citat
Gammel 06-07-2017, 12:12   #8
jan spangenberg
hjælper og bisidder
 
Tilmeldingsdato: 06-07 2017
Lokation: københavn
Alder: 67
Indlæg: 6
Styrke: 0
jan spangenberg er ny på vejen
jeg støtter, at man bør prøve at få en bisidder med til møder med kommunen - evt. via telefon ☺
jan spangenberg er ikke logget ind   Besvar med citat
Svar

Emne Værktøjer
Visningsmetode

Regler for indlæg
Du må ikke lave nye tråde
Du må ikke besvare indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er Til
Smilies er Til
[IMG]kode er Til
HTML-kode er Fra

Gå til forum




Alt tidssætning er GMT +2. Klokken er nu 08:00.


Lavet i vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © www.k10.dk
Indholdet på K10 - Flexjob & Førtidspension må ikke kopieres eller gengives andre
steder uden først at have indhentet tilladelse til det fra ejeren af K10 - Flexjob & Førtidspension