K10 - Flexjob & Førtidspension

K10 - Flexjob & Førtidspension (https://www.k10.dk/index.php)
-   Politik og Samfund (https://www.k10.dk/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Optagelse af møder, mobiltelefon, retssikkerhed (https://www.k10.dk/showthread.php?t=33192)

phhmw 29-03-2016 19:03

Tænk, hvis alle samtaler blev optaget.....
 
... så var mange sagsforløb forløbet anderledes.

Hvor svært kan det egentligt blive.

Udviklingen går den rigtige vej.

http://www.dr.dk/nyheder/indland/ny-...d-laegen-sagde

Ny app husker hvad lægen sagde

En ny app skal sørge for, at så mange detaljer som muligt af samtalen mellem lægen og patienten rent faktisk også kommer med hjem fra sygehuset.


Hilsen Peter (y)

Kio 21-11-2016 20:02

Citat:

Oprindeligt indsendt af Webmaster (Send 336292)
Nu skal man passe på med at blande det hele sammen for der er stor forskel på hvorvidt det er tilladt at optage ....alt efter hvor man befinder sig og hvor man er...når man vil optage...

Som udgangspunkt er det tilladt for alle at optage møder man selv deltager i...se straffeloven §263 ....3) https://www.retsinformation.dk/forms...a-7b6659e85e49




Når det kommer til hvad man må til en samtale på kommunen....ja så skal man læse nøje hvad det er ombudsmanden skriver...

For man kan få det indtryk at ombudsmanden siger at man ikke må optage samtaler....men det er ikke helt det han siger...han siger at kommunen selv kan bestemme om der må optages...og dette er ikke det samme som at det er ulovligt...

Dette forudsætter at de ved at der bliver optaget....og hvis de ved det og de ikke ønsker at mødet skal optages ja så kan de afslå at holde mødet med borgeren...

Så hvis man fortæller kommunen at man vil optage mødet....ja så er det kommunen der alene bestemmer om man på optage...og siger de nej...ja så må man ikke optage...gør man det alligevel ja så kan de afslå at holde mødet...

Man kan stadig ikke straffes efter straffeloven...hvis man optager alligevel...

Hvis man derimod IKKE fortæller kommunen at man optager mødet og bare gør det uden deres viden....ja så er det fuldstændig lovligt ifølge straffeloven §263...3) https://www.retsinformation.dk/forms...a-7b6659e85e49

Så hvis man vil være sikker på at kunne optage samtalen og at mødet faktisk vil finde sted....ja så skal man IKKE fortælle at man vil optage det...dette er fuldt ud lovligt..


Webmaster skriver her d 12-01-2016: http://www.k10.dk/showthread.php?t=33192

"Når det kommer til hvad man må til en samtale på kommunen....ja så skal man læse nøje hvad det er ombudsmanden skriver...

For man kan få det indtryk at ombudsmanden siger at man ikke må optage samtaler....men det er ikke helt det han siger...han siger at kommunen selv kan bestemme om der må optages...og dette er ikke det samme som at det er ulovligt..."


Nogen der har et link til, hvad det er ombudsmanden skriver ?

Er det dette : http://www.ombudsmanden.dk/find/udta...bsager/05-578/
.
.

Webmaster 21-11-2016 21:54

Det står lidt mere udpenslet her https://www.retsinformation.dk/Forms....aspx?id=28864

Kio 21-11-2016 22:38

Citat:

Oprindeligt indsendt af Webmaster (Send 349259)

Gælder det også hvis man bliver indkaldt til afhøring hos politiet ?

https://www.facebook.com/kim.madsen....10827036582204

Og takker og bukker for svar :)

vasen 21-11-2016 23:37

Citat:

Oprindeligt indsendt af Kio (Send 349260)
Gælder det også hvis man bliver indkaldt til afhøring hos politiet ?

https://www.facebook.com/kim.madsen....10827036582204

Og takker og bukker for svar :)

Hvordan optager man skjult? er det fra tasken eller en lomme og hvordan bliver lyden så?
Jeg savner erfaring herfra.
Uanset optagelse eller ej, så ændrer det jo ikke på, at der kan siges en masse vrøvl og uforskammetheder ,og man kan få ret ved at klage, men det ændrer jo ikke ved slutresultatet, nemlig at du sidder i en lille robåd, og kommunen i alle faser sidder i en luksusdamper. :mad:

Webmaster 22-11-2016 06:32

Jeg kan ikke se hvorfor der ikke også skulle gælde ved politiet...for når man læser loven...så står der tydeligt at hvis man selv deltager i mødet ja så kan man ikke straffes for at optage...heller ikke selvom man ikke oplyser at man optager.

Loven er her paragraf 263 nr 3 https://www.retsinformation.dk/Forms...a-7b6659e85e49

Men hvis man spørger dem om lov til at optage ja så kan de nægte dig det...i samme stil som kommunen kan..

@Vasen...måske du bør oprette en ny tråd hvis der er flere ting om dette som du vil vide....mere så denne tråd ikke bliver overtaget..

Kio 22-11-2016 11:27

Citat:

Oprindeligt indsendt af vasen (Send 349261)
Hvordan optager man skjult? er det fra tasken eller en lomme og hvordan bliver lyden så?

Jeg savner erfaring herfra.


Jeg mener ikke man skal optage det "skjult", jeg har ikke noget at skjule.
Hvis kommunen/politiet ikke ønsker at man optager samtalen, hvad strider imod god forvaltningsskik iht ombudsmandens opfattelse.

"Lydoptagelser af møder mellem borgere og forvaltning kan efter min opfattelse for borgeren tjene i hvert fald to saglige formål, nemlig dels at sikre dokumentation for hvad der er sket og sagt under mødet, dels at hjælpe navnlig borgeren til at huske og bearbejde indholdet af mødet. "

"Men eventuelle begrænsninger i borgerens muligheder for at optage et møde skal fastsættes på et sagligt grundlag; man kan således ikke give en borger tilladelse til at optage møder og give afslag til en anden uden en saglig begrundelse. "

Jeg gør således:

Sæt din mobil til at optage inden du går ind, gør "skærmen" sort. Går ind, siger pænt goddag.

Lig din mobil på bordet, det siden af de papirer du har med, for du har jo forberedt dig til mødet.

Så spørger de måske:" Optager du samtalen" ?

Du svarer:" ja, selvfølgelig"

Dem: "Det må du ikke"...

Dig: Jo det må jeg godt, hvilke § sige jeg ikke må optage samtalen ?

Dem: bla bla bla...

Dig;" vil det så sige at straffelovens §263...3) træder ud af kraft ?

Og træder retssikkerhedsloven § 4 så også ud af kraft ?

Hvis de stadig nægter at afhøre dig har du det optaget.


Citat:

Oprindeligt indsendt af vasen (Send 349261)
Uanset optagelse eller ej, så ændrer det jo ikke på, at der kan siges en masse vrøvl og uforskammetheder ,og man kan få ret ved at klage, men det ændrer jo ikke ved slutresultatet, nemlig at du sidder i en lille robåd, og kommunen i alle faser sidder i en luksusdamper. :mad:


Ja, men f.eks var jeg (igen) til møde i JC i sidste uge. Optog samtalen (igen). SB og jeg aftalte hvad der (også) skulle skrives i min journal (igen).

Dagen efter læste jeg hvad SB havde skrevet (igen). Og flere af de væsentlige oplysninger var IGEN ikke indskrevet.

Det er fanme frustrerende... så igen måtte jeg sende en klage over at det vi havde aftalt, ikke var nedskrevet i min journal.

Det har jo betydning for hvordan JC "vurderer" min arbejdsevne, dvs de vil "vurdere" ud fra et forkert grundlag.

Jeg nægter at give op, de skal fanme have besked...

:mad:

phhmw 18-01-2017 14:48

Socialrådgivere: Flere borgere laver skjulte optagelser af os
 
http://www.mx.dk/nyheder/danmark/story/28248516

Det sker i stigende grad, at borgere foretaget skjulte lydoptagelser af socialrådgivere, lyder det fra fagforening.

Flere og flere samtaler bliver optaget på mobiltelefonen, uden at socialrådgiveren på den anden side af bordet nødvendigvis ved det.

Styrelsen for Patientsikkerhed har årligt op mod 10 klagesager, hvor de skjulte optagelser bliver brugt i klager over læger eller sygeplejersker. Det får nu Lægeforeningens formand, Andreas Rudkjøbing, til at advare om, at det i sidste ende kan skabe mistillid mellem læge og patient.

DET MÅ DU

Vibeke Borberg, forskningschef i medieret ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, forklarer her, hvad man må - og ikke må - optage og offentliggøre.

Lydoptagelser
Du må gerne optage samtaler, som du selv er part i. Det vil sige, at du godt må optage et besøg hos lægen, socialrådgiveren eller lignende uden forudgående aftale.

Du må som udgangspunkt også gerne offentliggøre optagelsen. Dog kan det være ulovligt, hvis optagelsen er krænkende for den anden part - eller hvis optagelsen afslører fortrolige oplysninger, som ikke er dine egne. Det er op til en individuel vurdering.

Billeder og film
Du må som udgangspunkt ikke optage film eller tage billeder af andre uden deres tilladelse, hvis de befinder sig på et ikke frit tilgængeligt sted. Det er en krænkelse af privatlivets fred, når optagelsen finder sted på et såkaldt ikke-offentligt sted som en socialrådgivers kontor eller en stue på et sygehus.

Dette gælder dog ikke, hvis der er en stor offentlig interesse for at få afsløret de forhold, der bliver optaget, og den offentlige interesse overstiger hensynet til privatlivets fred. Dette vil ofte være tilfældet, når medier bruger skjult kamera til at afdække kritisable forhold, men mere sjældent, når det drejer sig om privatpersoners optagelser.

Hilsen Peter (y)

Webmaster 18-01-2017 15:23

Tilhørende lov der gør det lovligt at optage ting man selv deltager i er her paragraf 263 nr 3 https://www.retsinformation.dk/Forms...a-7b6659e85e49

Vovse 18-01-2017 22:35

Citat:

Oprindeligt indsendt af phhmw (Send 350961)
Det får nu Lægeforeningens formand, Andreas Rudkjøbing, til at advare om, at det i sidste ende kan skabe mistillid mellem læge og patient.

Se, den påstand forstår jeg jo ikke.

Man må jo gå ud fra, at en læge opfører sig ordentligt overfor sine patienter, og ikke siger noget han/hun ikke kan stå ved. Så hvad kan problemet være?:confused:


Alt tidssætning er GMT +2. Klokken er nu 12:18.

Lavet i vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © www.k10.dk
Indholdet på K10 - Flexjob & Førtidspension må ikke kopieres eller gengives andre
steder uden først at have indhentet tilladelse til det fra ejeren af K10 - Flexjob & Førtidspension